دیفن باخیا

سلام , کنار شما هستیم با یه مقاله جدید ,معرفی و آموزش نگهداری دیفن باخیا ,در این مقاله سعی دارم شما رو با گیاه زیبای دیفن باخیا و روش های نگهداری از اون آشنا کنم.

آیا گیاه دیفن باخیا سمی است؟ شاید شما هم در مورد سمی بودن بعضی از گیاهان آپارتمانی شنیده باشید و بهتر است برای احتیاط آنها را خوب بشناسید. گیاه دیفن باخیا یکی از معمول ترین گیاهان در فضای خانه است. سعس کرده ام تا در این مطلب همه نکات لازم را برای بهتر شناختن این گیاه ذکر کنم:

 • نام گیاه: دیفن باخیا
 • نام فارسی: سم برگ
 • نام انگلیسی: Dumb Cane
 • نام علمی: Diffenbachia amoena
 • خانواده: Araceaeشیپوری
 • منشا: آمریکای مرکزی و جنوبی

نام این گیاه از نام فردی به نام جوزف دیفن باخ سر باغبان گیاهشناسی وین برداشت شده است. دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. ارتفاع گیاه دیفن باخیا به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می رسد.

دیفن باخیا

ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالباً بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج می ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.

شرایط نگهداری از دیفن باخیا:

نور: نور غیر مستقیم بهترین نور است. نژادهای برگ تیره، نسبت به سایه مقاوم هستند. در صورتی که تاریک باشد گیاه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود.

دما: درجه حرارت سیزده تا هجده درجه سانتی گراد برای این گیاه بسیار مناسب است. برای مدت کمی در ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند؛ ولی ممکن است برگهای پایین ریزش کنند. در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه سانتیگراد باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می‌شود.

آبیاری: آبیاری با آب سبک و  بدون املاح توصیه می‌گردد. در تابستان هفته‌ای ۳–۲ بار و در زمستان ۱ بار در هفته کافی است. اگر درجه حرارت پایین، ۱۶ درجه سانتیگراد باشد اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود.

رطوبت: در تابستان غبار پاشی روزانه پیشنهاد می‌گردد. بخصوص اگر درجه حرارت بالای ۲۴ درجه سانتیگراد باشد.

تغذیه : هر ماه یکبار کود دهی لازم است.

خاک مناسب: خاک مرطوب قلیایی تا کمی اسیدی، مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی یا خاک باغچه یا یک قسمت خاک رس، یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای ایم گیاه آپارتمانی ایده آل است

تمییز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را هر ماه تمیز نمایید.

تکثیر دیفن باخیاتکثیر:

اولین نکته ای که باید در مورد تکثیر دیفن باخیارعایت کنید، استفاده از دستکش است. تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه علفی ساقه یا قلمه چوبی از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام می شود. ریشه دهی قلمه ممکن است تا دو ماه هم طول بکشد.

 • با بالا رفتن سن دیفن باخیا و بزرگ شدن آن، ساقه ها بلند و بدون برگ می شوند. می توانید با روش تقسیم ساقه و پاجوش هم آن را تکثیر کنید.

 • با روش خواباندن هوایی از بهار تا تابستان هم می توانید دیفن باخیا را تکثیر کنید

دیفن باخیا

 • اگر مشاهده کردید که برگهای دیفن باخیا زرد شده و زیر آنها تار عنکبوت بسته است، مطمئنا کنه قرمز به آن آسیب رسانده، بنابراین هر دو هفته یکبار باسم کنه کش سم پاشی کنید.

 •  دیدن برگ های خشک شده و به زمین افتاده نشانه هوای گرم و خشک است جهت تیمار آبیاری و اسپری گیاه و انتقال آن به مکان خنک تر (لکه سوخته روی برگ به دلیل غبارپاشی در آفتاب مستقیم)

 • برگ رنگ پریده و روشن نشانه نور یا سرما زیاد است یا نیاز به کوددهی مناسب دارد.

 • برگ های پایینی زرد با لکه های قهوه اینشانه آبیاری بیش از اندازه است.

 • لکه های سفید پنبه ای روی برگ نشانه  حشره آفت است جهت تیمارسمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار توصیه می شود.

امیدوارم مطالب فوق براتون مفید بوده باشه,ممنونم که همراهمون بودید . تا مقاله بعدی خدانگهدار…