• نخل ماداگاسکار

سلام,موضوع مقاله این هفته ی ما نخل ماداگاسکار است.پس با ما همراه باشید….

بدون شک می توان گفت نخلماداگاسکار یکی از زیباترین گیاهانی است که می توان آن را نگهداری کرد .نخل ماداگاسکار یکی از مقاومترین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری از آن نیز بسیار ساده بوده و گیاهی سریع الرشد است.

نخل ماداگاسکار ( Madagascar Palm ) که نام علمی آن Pachypodium  می‌باشد ، در واقع نخل نیست. اما به دلیل شباهت بسیار زیاد آن به نخل ها به این نام شهرت یافته است. گونه های مختلفی از این گیاه در جهان وجود دارد که اکثر آنها بومی منطقه ماداگاسکار هستند.

این نخل از خانواده خرزهره‌ها محسوب می‌شود و دو گونه معروف به نام‌های Pachypodium lamerei  و pachypodiom geayi دارد ,این گیاه در برابر تغییر شرایط بسیار مقاومت می‌کند به همبن دلیل نگهداری از آن آسان است و جزء گیاهان محبوب آپارتمانی به شمار می آید.

نخل ماداگاسکار دارای ساقه هایی با تیغ های بلند و تیز که در دسته های سه تایی از ساقه گیاه جدا شده است در ضمن در ابعاد بزرگتر طول تیغ ها تا ۶ سانتی متر هم میرسد. این گیاه میتواند تا ۱٫۵ الی ۶ متر هم رشد داشته باشد.برگ‌های گیاه هم از انتهای ساقه می‌رویند که در فصل بهار میان برگ‌ها گل نیز مشاهده می‌شود. ساقه  به شدت می تواند آب را درون خود ذخیره کند . به همبن علت باید به زمان و مقدار آبیاری آن دقت شود.

گل دهی نخل ماداگاسکار

  • نور و دمای مناسب برای گیاه ماداگاسکار

برگ های سبز رنگ و تنه قهوه ای رنگ این گیاه، خورشید دوست هستند. بنابراین بهتر است که این گیاه را در معرض تابش آفتاب قرار دهید و فراموش نکنید که آن را در فواصل زمانی مختلف بچرخانید. قابل ذکر است کع چون این گیاه نیمه بیابانی است، خیلی سرما را دوست ندارد و بهتر است آن را در دمای کمتر از ۱۲ درجه، نگهداری نشود. جالب است بدانید که نخل ماداگاسکار عاشق دمای ۲۰-۲۳ درجه است!

  • آبیاری نخل ماداگاسکار

طبیعی است که هر چقدر گیاه ماداگاسکار شما در دمای بالاتری قرار گیرد و یا مدت زمان زیادی در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد،نیاز بیشتری به دریافت آب دارد. بهترین علامت برای آبدهی به این گیاه، خشک شدن سطح خاک گلدان است. بنابراین در فصول گرم باید بیشتر به گیاه آب دهیم و در فصول سرد کمتر . اگر برگ های نخل ماداگاسکارتان پیج خورده باشد، از نشانه های کم آبی است و اگر برگ ها زرد شوند و زیاد بریزند، نشانه ای بر زیاده روی در آبیاری است.

  • کود دهی به نخل ماداگاسکار

اگر قصد تقویت گیاهتان را دارید و دوست دارید رشد سریع تری داشته باشد، می توانید از کودها استفاده کنید. توجه کنید که کوددهی دو بار در سال کافی است. بهترین زمان برای اینکار، یک بار اوایل بهار یا تابستان و یک بار هم در شش ماه دوم سال است و در هر بار بهتر است غلظت کودها را کم کنید، زیرا کودهای غلیط می تواند باعث آسیب رساندن به برگ ها شود و همچنین قبل از کودهی گیاه را به طور کامل آب دهید.

  • خاک و گلدان مناسب گیاه ماداگاسکار

بهترین خاک برای کاشت گیاه نخل ماداگاسکار، ترکیب ماسه، پیت ماست و ورمی کمپوست به نسبت های ۶۰ ، ۳۰ ، ۱۰ است. پس از اینکه این خاک را تهیه کردید، باید کف گلدان مورد نظرتان را تا حدود ۳ سانتی متر سنگ بریزید تا گیاه دچار پوسیدگی و گندیدگی نشود. نکته حائز اهمیت برای محیا کردن گلدان و خاک آن، تعیبیه زهکشی مناسب برای آن است تا آب به راحتی از گلدان خارج شود. سنگ های کف گلدان هم به این امر کمک می کنند.

برای تعویض گلدان این گیاه، می توانید هر ۲ یا ۳ سال اقدام کنید و گلدانش را عوض کنید. البته اگر گل شما رشد زیادی ندارد،دیدن رگه هایی از ریشه  نیز نشانه ی برای تعویض گلدان است.بهترین زمان برای این کار آخر زمستان و اوایل بهار است.

  • آفت نخل ماداگاسکار

این گیاه خیلی آفت خیز نیست و به بسیاری از انواع آفت ها مقاوم است. آفت رایج این گیاه شپشک آردآلود و همچنین کنه است. برای مقابله با این آفت ها می توانید از سم کونفیدور و آبامکتین بهره گیرید.

  • تکثیر

این گیاه را می توان به دو روش تکثیر داد.

یکی جدا کردن پاجوش و دیگری کاشت بذر

نحوه تکثیر نخل ماداگاسکار به روش پاجوش:

 زمانی که پاجوش های رامشاهده کردید میتوانید از گیاه مادر جدا کنید و سپس در محلی با دمای اتاق به مدت ۲۴ ساعت قرار دهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید.توجه داشته باشید که تا رمانی که گیاه به ریشه زایی نرسد باید خاک را مرطوب نگهدارید برای این کار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور کنید فقط یک نکته برای کاور کردن ,سعی کنید در طول روز ۱ الی ۲ ساعت کاور را بردارید تا گیاه دچار بیماری های قارچی نشود.

نحوه کاشت بذر نخل ماداگاسکار:

برای این کار ابتدا در یک ظرف با زهکشی مناسب درست کنید مخلوط خاک آن میتوانید پیت ماس باشد ولی خاک حتما باید از قبل توسط سم قارچ‌کش ضدعفونی شده باشد. سپس بذرهای را به صورت عمودی به طوری که طرف نوک باریک بذر به سمت بالا باشد فرو کنید اجازه بدهید ۱-۲ میلی‌متر از نوک بذر بیرون از خاک پیت ماس بماند. سپس روی آن آب اسپری کنید و در ظرف را ببندید تا رطوبت تأمین شود ظرف را در محلی با نور مناسب و دمایی بین ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. همیشه خاک باید مرطوب باشد که در صورت کم شدن رطوبت روی بستر آن آب اسپری کنید و هر ۱۰-۱۲ روز یک‌بار بستر را با قارچ‌کش سم پاشی کنید.

امیدوارم با این مقاله تونسته باشم شما را با نخل ماداگاسکار و شرایط نگهداری از آن به مقدار کافی آشنا کرده باشم.

تا مقاله بعدی خدانگهدار